ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Το πέμπτο ροζ φύλλο αγώνα για τον ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ κόντρα στον ισχυρό Ηλυσιακό

O ΑΟ Μυκόνου αν και συνάντησε δυσκολίες κατάφερε τελικά να προσπεράσει και εκτός έδρας εμπόδιο του Ηλυσιακού καθώς πήρε τη νίκη με 73-68 για την 7η αγωνιστική και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Από την 1η περίοδο 1ης (17-24 στο 10′) μέχρι και τα μισά της 2ης περιόδου οι Μυκονιάτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ αποκτώντας πλήθος διαφορών ακόμα και διψήφιας τιμής (17-26 στο 11′, 19-34 στο 15′, 23-39 στο 17′), οι γηπεδούχοι έβγαλαν αξιότιμο και λαμπρό πείσμα και με κύριο οδηγό την αμυντική τους συνέπεια και κατάφεραν να μειώσουν ακόμα και στους 7 πόντους στο φινάλε του ημιχρόνου και να πάνε στα αποδυτήρια αντί για το -20 με μια πιο ανθρώπινη απόσταση (34-41).

Οι γηπεδούχοι όμως, δεν είχαν καμία διάθεση να τα παρατήσουν και αξιοποιώντας στο έπακρο την άμυνα ζώνης τους εγκλωβίζοντας τους Κυκλαδίτες επέστρεψε και πάλι στη διεκδίκηση του ματς μειώνοντας ακόμα και στον πόντο (64-65) στο 37′ ολοκληρώνοντας ένα άκρως ηχηρό 10-2 σερί για την ομάδα του στα τελευταία λεπτά.

Μάλιστα, σε δύο φάσεις ο Φύτρος με ένα λέι απ από επιθετικό ριμπάουντ αλλά και ένα εύστοχο ζευγάρι βολών έβαλε μπροστά τον Ηλυσιακό με 66-65 και 68-67, αντίστοιχα -πριν ο Σταμάτης με 41” στο ρολόι κερδίσει φάουλ για δύο βολές και βάλει και πάλι μπροστά τη Μύκονο με 68-69.

Μάλιστα, 7” πριν το τέλος ο έμπειρος άσος της Μυκόνου με ακόμα ένα ζευγάρι βολών έφερε την ομάδα μπροστά με 3 (68-71) τιμωρώντας την απόφαση των γηπεδούχων να μην κάνουν φάουλ στα 28” ελπίζοντας πως θα έβγαζαν την άμυνα και θα είχαν εκείνη την τελευταία επίθεση με το ματς στον πόντο.

Ο Φώτσης ωστόσο, αστόχησε σε ένα μεγάλο και ελεύθερο τρίποντο βγαλμένο από το… παρελθόν στο φινάλε, με τον Σταμάτη να επικυρώνει το διπλό με ακόμα δύο εύστοχες βολές στην εκπνοή!

Διαιτητές : Νάστος-Ρίζος-Μπακετέα

Δεκάλεπτα : 17-24, 34-41, 52-57, 68-73

Ηλυσιακός (Σταθούλης) : Φώτσης 16 (2), Γραμματίκας 8 (2), Στασινόπουλος 7, Αϊβαζίδης 2 , Θεοδωρίτσης 8 (1), Κουτσοκώστας 7 (1), Κωστόπουλος 9 (2), Δοξάκης 5 (1), Φύτρος 6.

ΑΟ Μυκόνου (Τζήμας) : Σταμάτης 10, Καράμπουλας 6, Σπυριδωνίδης 21 (1), Καμπούρης 12, Σπυρόπουλος 14 (2), Ονάσολγου, Μάρτζος 3 (1), Καραμανλής 2, Τσάμης 3 (1), Σαχάς.

Πηγη sportcyclades.gr

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ
1
Εγκαίνια της έκθεσης -εικαστικό αφιέρωμα 2018: " Η Μύκονος μέσα από το βλέμμα των καλλιτεχνών. Από το μεσοπόλεμο έως το 1960."
2
O δήμαρχος Κωνσταντίνος Κουκάς, για το 1ο Mykonos Art Festival που εγκαινιάστηκε το περασμένο Σάββατο.
3
Ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Μιλτιάδης Ατζαμόγλου φωτογραφήθηκε μπροστά από το όνειρο της νεολαίας της Μυκόνου
4
Πρώτο στην κατάταξη στον παγκόσμιο αλλά και στον ελληνικό χάρτη το MykonosVoice με 18 χιλιάδες μ.ο μοναδικούς επισκέπτες κάθε μέρα