ΤΟΠΙΚΑ

Βόμβα στο κύπελλο ΚΥΚΛΑΔΩΝ.Η Άνω Μερά αποκλείστηκε από την Ελλάς Σύρου

Στην διαδικασία των πέναλτι η Ελλάς Σύρου ομάδα Β τοπικό ΚΥΚΛΑΔΩΝ άφησε εκτός την Άνω Μερά που αγωνίζεται στην Γ Εθνική

Πρώτη φορά στην ιστορία του Κυκλαδίτικου ποδοσφαίρου, ομάδα Β κατηγορίας φτάνει στα ημιτελικά του Κυπέλλου Κυκλάδων αποκλείοντας ομάδα Γ Εθνικής!!!

Μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της σύγχρονης ιστορίας της πέτυχε η Ελλάς Σύρου, καθώς επικράτησε στην διαδικασία των πέναλτι της Άνω Μεράς και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Κυκλάδων!!!

Σε ένα παιχνίδι που ο δυνατός άνεμος δυσκόλεψε πολύ τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών, με τους γηπεδούχους να θέλουν να πετύχουν ακόμη ένα άθλο, μετά από αυτόν με τον ΑΟ Μυκόνου και τους φιλοξενούμενους να παρατάσσονται με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή τους, ο νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν στο σκορ με τον Μπρένο στο 52ο λεπτό, μετά από αδράνεια της ομάδας της Σύρου, ωστόσο η ομάδα του Νίκου Βουτσίνου βρήκε απάντηση με τον Αντώνη Συριανό στο 77′, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση δεν άλλαξε κάτι σημαντικά. Έτσι το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, όπου η Ελλάς επικράτησε 3-1 παίρνοντας την τεράστια πρόκριση.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

7′ Ο Μπρένο τετ α τετ με τον Συριανό σκοράρει, ωστόσο ο κ. Καλόγερας σταματάει την φάση (ακυρωθέν γκολ).

15′ Σουτ του Σταμούλη η μπάλα άουτ

26′ Κεφαλιά του Μπαλόπητα μέσα από την περιοχή της Άνω Μεράς, μετά από φάουλ του Μανουδάκη, επικίνδυνη στιγμή για τους γηπεδούχους

31′ Καλη ευκαιρία για την Άνω Μερά ο Μανωλιάς δεν μπόρεσε να φανεί όμως απειλητικός

52′ ΓΚΟΛ! Ο Μπρένο ανοίγει το σκορ για την Άνω Μερά, μετά από αδράνεια της άμυνας της Ελλάς Σύρου!

56′ Φάουλ του Μανουδάκη, κεφαλιά λίγο άουτ από την εστία του Χάμου

59′ Αποβολή του Γενικού Αρχηγού της Ελλάς Σύρου, κ. Φιλιπποπολίτη

59′ Σουτ του Χαλκιά έξω από την περιοχή του Χάμου, η μπάλα λίγο άουτ

74′ Σουτ του Λεσάι η μπάλα λίγο άουτ

77′ ΓΚΟΛ! Ο Αντώνης Συριανός βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Άνω Μεράς και εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των αμυντικών, έκανε το 1-1!

90′ Οριζόντιο δοκάρι για την Άνω Μερά

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

91′ Σουτ του Λεσάι η μπάλα άουτ

94′ Σουτ του Ευρυπιώτη μέσα από την περιοχή της Άνω Μεράς δεν βρίσκει στόχο

94′ Στην αμέσως επόμενη φάση ο Λεσάι σε πλεονεκτική θέση έστειλε με σουτ την μπάλα άουτ

95′ Σέντρα του Κεμπε η κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι από τον Μεζίνι λίγο άουτ

Δοκάρι η μπάλα στο πέναλτι του Κέμπε

3-1 ο Κυριάκος Μανουδάκης και πρόκριση για την Ελλάς Σύρου!

Πηγη Sportcyclades24.gr

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ
1
Εγκαίνια της έκθεσης -εικαστικό αφιέρωμα 2018: " Η Μύκονος μέσα από το βλέμμα των καλλιτεχνών. Από το μεσοπόλεμο έως το 1960."
2
O δήμαρχος Κωνσταντίνος Κουκάς, για το 1ο Mykonos Art Festival που εγκαινιάστηκε το περασμένο Σάββατο.
3
Ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Μιλτιάδης Ατζαμόγλου φωτογραφήθηκε μπροστά από το όνειρο της νεολαίας της Μυκόνου
4
Πρώτο στην κατάταξη στον παγκόσμιο αλλά και στον ελληνικό χάρτη το MykonosVoice με 18 χιλιάδες μ.ο μοναδικούς επισκέπτες κάθε μέρα