ΤΟΠΙΚΑ

Πάλεψε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ο ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ

Ο Μίλωνας ήταν τελικό ο μεγάλος νικητής στο απόλυτο ντέρμπι της εβδομάδας για την 13η αγωνιστική τόσο στον 1ο όμιλο όσο και γενικότερα στον κόσμο της Β Εθνικής, με τους φιλοξενούμενους να κάμπτουν σε ένα σπουδαίο παιχνίδι την αντίσταση του 67-65 στα τελευταία δέκατα του αγώνα και να κάνουν έτσι ένα πολύ τρανό βήμα αναφορικά αρχικά με την επισφράγηση της παρουσίας τους στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα του γκρουπ και εν συνεχεία με την πολυπόθητη άνοδό τους στην Elite League.

Ακόμα και αν η Μύκονος ήταν εκείνη που εκκίνησε πολύ δυναμικά τον αγώνα προηγούμενη τόσο με 6-0 στο 4′ όσο και με 10-2 στο 7′ έχοντας εγκλωβίσει τον Μίλωνα πάρα πολύ, οι φιλοξενούμενοι από εκείνο το σημείο και μετά επέτρεψαν μόλις ένα γκολ φάουλ στα επόμενα έξι λεπτά και την ίδια στιγμή βρίσκοντας 13 πόντους μέχρι και το 13′ πέρασαν μπροστά εκείνοι τώρα με 13-15 αλλά και με 15-18 λίγες στιγμές πιο μετά!

Σαν να μην έφτανε αυτό δε για τους Κυκλαδίτες, αντίκρισαν τον Μίλωνα να κάνει ό,τι θέλει πραγματικά στο παρκέ και εκτός του αρχικού +4 (16-20) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι και το 14ο λεπτό να ξεφεύγει ακόμα και με 7 πόντους με ένα μεγάλο τρίποντο του Τσέρνιτς. Στη συνέχεια δε, η διαφορά όχι απλά δεν έπεσε αλλά ήταν σταθερά κοντά στους 10 πόντους μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου (20-29 στο 16′, 22-34 στο 18′, 25-37 στο 20′)!

Μετά την ανάπαυλα η κατάσταση αντί να αλλάξει συνέχισε να κινείται στο ίδιο μοτίβο, με τον ΑΟΝΣ να ξεφεύγει τόσο με 14 (25-39) όσο και με 15 (27-42) στο 22′ και το 23′, αντίστοιχα, με την Μύκονο -ακόμα και έκανε τη δική της προσπάθεια η Μύκονος να πλησιάσει στο σκορ- να βλέπει τους Αθηναίους να είναι σταθερά σε διψήφιες αποστάσεις και μετά τα μισά της 3ης περιόδου (31-42 στο 25′, 33-45 στο 26′).

Ωστόσο, όλα άλλαξαν στη συνέχεια, με την Μύκονο να τρέχει ένα τεράστιο επί μέρους σκορ μέσα στα επόμενα τρία περίπου λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και όχι μόνο έριξε την απόστασή της από την ομάδα του Νίκου Καραγιάννη κάτω από τους 10 πόντους αλλά πλησίασε ακόμα και στο καλάθι (44-47) βάζοντας… φωτιά στον αγώνα! Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Διαμαντάκος με ένα γκολ φάουλ στις απαρχές της 4ης περιόδου έριξε την απόσταση ακόμα και στους 2 (49-51)! Λίγο αργότερα, ο Σπυριδωνίδης με 2/2 από τη γραμμή των βολών θα έβαζε τους Κυκλαδίτες μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά με 54-53!

Ακόμα και αν ο Μίλωνας ξέφυγε με δύο απανωτά τρίποντα του Ζούμπου με 4 πόντους (58-62) η απάντηση των οικοδεσποτών δεν έλεγε να ξεκολλήσει (61-62 στο 37′) -με τον Διαμαντάκο με 1/2 βολές να ισοφαρίζει λίγο αργότερα σε 62-62 και με ακόμα ένα τρίποντο από τη 45 του Καράμπολα πέρασει και μπροστά με 65-64!

Ο Μελισσαράτος όμως, άρπαξε το επιθετικό ριμπάουντ από άστοχο τρίποντο της ομάδας του και από κοντά όχι απλά σκόραρε αλλά έβαλε και τη βολή από το γκολ φάουλ που πήρε κάνοντας το σκορ 65-67 με 0.6” για το τέλος!

Όσον αφορά τώρα την πολυαναμενόμενη συνέχεια στον πιο… καυτό όμιλο του Νότου της φετινής λίγκας, τουλάχιστον στα πάνω επίπεδο του καραβιού, ο μεν Μίλωνας έχει μπροστά του ένα σερί δύσκολων, ή επικίνδυνων αν προτιμάτε, αγώνων σε Αγυιά με τον τοπικό Αίολο, με Αχαγιά 82 (εντός έδρας) και σε Παγκράτι πριν το μεγάλο ματς στη Νέα Σμύρνη με τα Φανάρια Νάξου. Ο δε ΑΟ Μυκόνου έχει σαφώς πιο βατό έργο με Αχαγιά 82 (εντός έδρας, Φανάρια Νάξου (εκτός έδρας), ΕΦΑΟΖ (εκτός έδρας) και Ηλυσιακό (εντός έδρας) στο ίδιο χρονικό διάστημα αλλά πλέον βρίσκεται αρκετά πίσω.

1
Εγκαίνια της έκθεσης -εικαστικό αφιέρωμα 2018: " Η Μύκονος μέσα από το βλέμμα των καλλιτεχνών. Από το μεσοπόλεμο έως το 1960."
2
O δήμαρχος Κωνσταντίνος Κουκάς, για το 1ο Mykonos Art Festival που εγκαινιάστηκε το περασμένο Σάββατο.
3
Ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Μιλτιάδης Ατζαμόγλου φωτογραφήθηκε μπροστά από το όνειρο της νεολαίας της Μυκόνου
4
Πρώτο στην κατάταξη στον παγκόσμιο αλλά και στον ελληνικό χάρτη το MykonosVoice με 18 χιλιάδες μ.ο μοναδικούς επισκέπτες κάθε μέρα