ΚΥΚΛΑΔΕΣ

Κυπελλούχος Κυκλάδων ο Πανθηραϊκός

Κυπελλούχος Κυκλάδων για το 2018-2019 αναδείχθηκε ο Πανθηραϊκός, ο οποίος στον αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο επικράτησε του Πανναξιακού στην παράταση με 1-3!

Το συγκρότημα του Γιάννη Σιλεβίστα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα της ομάδας του στις αρχές της παράτασης, πίεσε και εν τέλει πήρε κεφάλι στο σκορ, με κορυφαίο την χρυσή αλλαγή της ομάδας της Σαντορίνης τον Μπουρούς!

Ο Πανναξιακός είχε ένα πολύ καλό πρώτο μέρος, με τους ποδοσφαιριστές του να πιέζουν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου. Το φοβερό γκολ του Μπονιάκου ισοφάρισε το αυτογκόλ του Κωστόπουλου, με το οποίο έκανε ο Πανθηραϊκός το 0-1 με το καλημέρα.

Οι δύο μονομάχοι δεν έλυσαν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια του αγώνα, με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση. Εκεί ο Πανθηραϊκός παίζοντας με παίκτη παραπάνω, αύξησε την πίεσή του στα αντίπαλα καρέ, βρίσκοντας όχι μία αλλά δύο φορές δίχτυα..

• Σέντρα απο δεξιά στο 51 λεπτό, ο Μάνιας αστοχεί εξ επαφής
  • Σύγχυση στην εστία του Διαμαντή και μεγάλη ευκαιρία του Λυμπερτά στο 58ο λεπτό.
  • Στημένη φάση απο τον Κόντη, ο Γαιδαρτζής πήρε την κεφαλιά στο 67ο λεπτό αλλά ο Τσαιλάκης κράτησε το σκορ στο 1-1
  • Εκτέλεση φάουλ στο 80ο λεπτό απο αριστερά, μια πολύ καλή στιγμή για τον Πανθηραικό και τον Πολυκρέτη, αλλά για ακόμα μια φορά ο Τσαιλάκης είπε ΟΧΙ στην ομάδα της Σαντορίνης.
  • Δυνατό σουτ του Μάνιας μετά απο λάθος της άμυνας στο 92ο λεπτό.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΕΛΙΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΚΥΚΛΑΔΩΝ

• Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Χαμηλοθώρη για το δυνατό φάουλ στο Γαιδαρτζή, αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες
  • Γκολ ο Μπουρούς, η χρυσή αλλαγή του Πανθηραικού στο 105ο λεπτό, κάνοντας το 1-2
  • Μεγάλη φάση στο 118ο λεπτό με γέμισμα-σουτ απο το Δεμερζή
  • Γκολ o Πανθηραικός. Ο Μπουρούς βγήκε τετ-α-τετ με τον Τσαϊλάκη, τον πέρασε και έκανε το 1-3
  • ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ – ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ Ο ΠΑΝΘΗΡΑΙΚΟΣ ΜΕ 3-1

Διαιτητής ήταν ο κ. Ανδρικόπουλος, με βοηθούς τους Ρούσσο Ι. και Βαρθαλίτη .Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Καλόγερας

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Πανναξιακός (Λίμα): Τσαϊλάκης, Καράι, Κωστόπουλος, Χαμηλοθώρης, Πιτταράς (85′ Δεμερτζής), Μπονιάκος (Παπανικολάου), Λυμπερτάς (Βαθρακοκοίλης), Καρούσης, Ζαφείρης, Τσουρής

Αναπληρωματικοί: Ανευλαβής, Λογοθέτης, Στρατούρης, Μπροκάκης

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ
1
Εγκαίνια της έκθεσης -εικαστικό αφιέρωμα 2018: " Η Μύκονος μέσα από το βλέμμα των καλλιτεχνών. Από το μεσοπόλεμο έως το 1960."
2
O δήμαρχος Κωνσταντίνος Κουκάς, για το 1ο Mykonos Art Festival που εγκαινιάστηκε το περασμένο Σάββατο.
3
Ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Μιλτιάδης Ατζαμόγλου φωτογραφήθηκε μπροστά από το όνειρο της νεολαίας της Μυκόνου
4
Πρώτο στην κατάταξη στον παγκόσμιο αλλά και στον ελληνικό χάρτη το MykonosVoice με 18 χιλιάδες μ.ο μοναδικούς επισκέπτες κάθε μέρα