ΤΟΠΙΚΑ

Ήττα – αποκλεισμός από το Κύπελλο Ελλάδας για τον ΑΟ Μυκόνου

Τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας γνώρισε ο ΑΟ Μυκόνου, ο οποίος στον αγώνα που διεξήχθη την Τετάρτη, ηττήθηκε από τον Πρωτέα Βούλας με 67-61.

Ο Πρωτέας είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, καθώς πήρε τα ηνία στο 13’ (25-19) χάρις σε ένα σερί 11-0 και δημιούργησε διαφορές 13 πόντων στο 2ο δεκάλεπτο (35-22 στο 16’ και 39-26 στο 18’). Η ομάδα του Θοδωρή Τερζή προηγήθηκε μάλιστα και με 59-47 στο 31’, πριν δεχτεί την αντεπίθεση της Μυκόνου.

Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν το σκορ για πρώτη φορά μετά την 1η περίοδο με γκολ-φάουλ του Σπυριδονίδη 2’04’’ πριν από τη λήξη (61-61), ωστόσο τον τελευταίο λόγο τον είχε ο Πρωτέας. Έπειτα από εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, ο Γάργαλης έκανε το σκορ 64-61 με γκολ-φάουλ στα 15,7’’, το τρίποντο του Σπυριδονίδη δεν βρήκε στόχο στην επόμενη επίθεση, οι γηπεδούχοι μάζεψαν το αμυντικό ριμπάουντ και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

ΑΕΟ Πρωτέας Βούλας – ΑΟ Μυκόνου 67-61

ΓΣ Δάφνη Δαφνίου – Εθνικός ΟΦΠΦ 0-20 (άνευ αγώνα)

Πανιώνιος ΓΣΣ – ΟΦΗ 106-62

Ηλυσιακός ΑΟ – ΑΟΝΣ Μίλων 0-20 (άνευ αγώνα)

ΑΣΕ Δούκα – ΑΟ Αχαγιά 82 0-20 (άνευ αγώνα)

Πανελευσινιακός ΑΟΚ – ΑΟ Π. Φαλήρου 94-79

ΑΟ Πεύκης – ΑΟ Παγκρατίου 71-83

ΕΦΑΟ Ζωγράφου – ΠΟΚ Έσπερος 57-83

ΑΠΑΣ Νάξου «Τα Φανάρια» – ΑΟ Ένωση Ιλίου 20-0 (άνευ αγώνα)

*Οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στην 2η αγωνιστική

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ
1
Εγκαίνια της έκθεσης -εικαστικό αφιέρωμα 2018: " Η Μύκονος μέσα από το βλέμμα των καλλιτεχνών. Από το μεσοπόλεμο έως το 1960."
2
O δήμαρχος Κωνσταντίνος Κουκάς, για το 1ο Mykonos Art Festival που εγκαινιάστηκε το περασμένο Σάββατο.
3
Ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Μιλτιάδης Ατζαμόγλου φωτογραφήθηκε μπροστά από το όνειρο της νεολαίας της Μυκόνου
4
Πρώτο στην κατάταξη στον παγκόσμιο αλλά και στον ελληνικό χάρτη το MykonosVoice με 18 χιλιάδες μ.ο μοναδικούς επισκέπτες κάθε μέρα