ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ήττα για την Άνω Μερά στην Κηφισιά

Η Κηφισιά επικράτησε 1-0 της Άνω Μεράς Μυκόνου για την 7η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και έφτασε τους 13 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η Κηφισιά ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε μόλις στο 3′ με τον Παυλάκη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κάποιες καλές στιγμές.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μυκονιάτες ξεκίνησαν δυνατά και ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, μένοντας στους 5 βαθμούς.

Οι καλύτερες φάσεις

3′ ΓΚΟΛ για την Κηφισιά. Ο Πρίτσας έκανε την κεφαλιά, ο Παλιούρας απέκρουσε, ο Παυλάκης πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0

19′ Απευθείας φάουλ του Βέρμπης για την Κηφισιά, η μπάλα άουτ

23′ Καλή στιγμή για την Κηφισιά. Κεφαλιά ο Βέρμπης, η μπάλα άουτ.

41′ Καλή στιγμή για την Άνω Μερά. Ο Αχείμαστος έκανε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα στα χέρια του Μιχελή

42′ Τεράστια ευκαιρία για την Άνω Μερά. Ο Μεζίνι τσίμπησε την μπάλα, πέρασε τον Μιχελή αλλά από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει καθώς ο Γεωργόπουλος έκοψε πάνω στη γραμμή.

52′ Τεράστια ευκαιρία για την Κηφισιά. Ο Βλάχος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τόσκας εξ επαφής έστειλε ψηλά την μπάλα

57′ Καλή στιγμή για την Κηφισιά. Ο Βέρμπης έκανε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, η μπάλα λίγο άουτ

59′ Ο Ζυγκερίδης έκανε το σουτ για την Άνω Μερά, πάνω από το δοκάρι η μπάλα

61′ Καλή στιγμή για την Άνω Μερά. Ο Ντατίδης έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

63′ Μεγάλη ευκαιρία για την Κηφισιά. Ο Παυλάκης βρέθηκε στην περιοχή από τα αριστερά, γύρισε αλλά δεν βρήκε στόχο και η μπάλα κατέληξε ψηλά.

Κηφισιά (Νίκος Κούστας): Μιχελής, Βλάχος, Έσλερ, Γεωργόπουλος, Χρηστοφιλέας, Βέρμπης (96′ Δρόσης), Τόσκα (92′ Κολόκας), Πρίτσας (54′ Ρέντζης), Κωνσταντίνου, Γκούμας, Παυλάκης

Άνω Μερά (Νίκος Κωτσοβός): Παλιούρας, Κωφοκώτσιος (67′ Παλαιόπουλος), Καλαγκάνης, Ντατίδης, Αχείμαστος, Μεζίνι, Λεσάι, Ζυγκερίδης (90′ Ζώτος), Σαββίδης, Λένγκα, Σούλτσε (93′ Σαλταμάρας)

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ
1
Εγκαίνια της έκθεσης -εικαστικό αφιέρωμα 2018: " Η Μύκονος μέσα από το βλέμμα των καλλιτεχνών. Από το μεσοπόλεμο έως το 1960."
2
O δήμαρχος Κωνσταντίνος Κουκάς, για το 1ο Mykonos Art Festival που εγκαινιάστηκε το περασμένο Σάββατο.
3
Ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Μιλτιάδης Ατζαμόγλου φωτογραφήθηκε μπροστά από το όνειρο της νεολαίας της Μυκόνου
4
Πρώτο στην κατάταξη στον παγκόσμιο αλλά και στον ελληνικό χάρτη το MykonosVoice με 18 χιλιάδες μ.ο μοναδικούς επισκέπτες κάθε μέρα