ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Αποκλεισμός σοκ για τον ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ

Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Συριανό που απέκρουσε τέσσερα πέναλτι, η Ελλάς Σύρου απέκλεισε τον ΑΟ Μυκόνου

Έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τον Κώστα Συριανό που απέκρουσε τέσσερις εκτελέσεις πέναλτι η Ελλάς Σύρου πήρε μεγάλη πρόκριση για το Κύπελλο ΕΠΣ Κυκλάδων επικρατώντας με 2-0 στην διαδικασία των πέναλτι του ΑΟ Μυκόνου (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση).

Η ομάδα της Σύρου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις και στην διαδικασία των πέναλτι, ο έμπειρος πορτιέρο έδειξε την κλάση του στέλνοντας την ομάδα του Νίκου Βουτσίνου στην γ’ φάση του θεσμού.

Το ματς ήταν ισορροπημένο σε όλα τα επίπεδα, αφού και στα δυο ημίχρονο της κανονικής διάρκειας αλλά και στην παράταση, Ελλάς Σύρου και ΑΟ Μυκόνου είχαν τα καλά τους διαστήματα δείχνοντας ότι αποτελούν δυο ομάδες που θα πρωταγωνιστήσουν στις κατηγορίες που θα συμμετάσχουν.

Στο α’ μέρος δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ με τους Μυκονιάτες στο 65′ να κάνουν το 0-1 με πλασέ του Σουλιόπουλου.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους γηπεδούχους που ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν στο 90+6 με γκολ του Καραμολέγκου.

Στην διαδικασία της παράτασης η κούραση έπαιξε σημαντικό ρόλο με το 1-1 να μένει μέχρι τέλους και το ματς να οδηγείται στα πέναλτι.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

1′ Μπαίνει στην περιοχή ο Ρηγούτσος όμως πλάσαρε με το δεξί με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

11′ Μετά από σέντρα από δεξιά κεφαλιά του Συριανού από το ύψος του πέναλτι που ήταν αφύλακτος όμως η μπάλα έφυγε παράλληλα.

21′ Κεφαλιά Ευρυπιώτη που δεν έβαλε καλά το σώμα του και έστειλε τη μπάλα άουτ

39′ Σέντρα στη μεγάλη περιοχή και ο Μιχίλι σουτ απευθείας όμως ο Συριανός έδιωξε με γροθιές.

50′ Σούτ Μπάιλας η μπάλα άουτ.

65′ Σουτ του Μιχίλι η μπάλα λίγο άουτ

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ. 65′ Ο Σουλιόπουλος με πλασέ κάνει το 0-1.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΣ ΣΥΡΟΥ. 90+6 Η χρυσή αλλαγή του Νίκου Βουτσίνου, Νίκος Καραμολέγκος, εκμεταλλεύτηκε τη πάσα του Μανουδάκη και με κεφαλιά έκανε το 1-1, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

95′ Κεφαλιά του Μπαλλή ο Συριανός εντυπωσιακά.

98′ Σέντρα Μανουδάκη κεφαλιά Ρηγούτσο που βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Ηλιάδη όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

112′ Σουτ του Μπάιλα μπλοκάρει ο Ηλιάδης.

ΠΕΝΑΛΤΙ

Μαραγκός Δημήτρης (Ελλάς Σύρου) Δοκάρι

Μπαλλής (ΑΟ Μυκόνου) μπλοκάρει ο Συριανός

Σταμούλης (Ελλάς Σύρου) 1-0

Αλμπάνης (ΑΟ Μυκόνου) αποκρούει ο Συριανός.

Καραμολέγκος (Ελλάς Σύρου) αποκρούει ο Ηλιάδης.

Βαρουξής (ΑΟ Μυκόνου) αποκρούει ο Συριανός

Μανουδάκης (Ελλάς Σύρου) 2-0.

Δήμας (ΑΟ Μυκόνου) αποκρούει ο Συριανός

ΕΛΛΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκος Βουτσινός) Συριανός Κ., Βαβουράκης (70′ Καραμολέγκος), Κοτζαπανγιώτης (93′ Δημητρακόπουλος), Συριανός Α. (87′ Μαραγκός Δ.), Ταμάμης, Σταμούλης, Ρηγούτσος, Παράβαλος, Ευρυπιώτης (77′ Φραγκουδάκης) Μανουδάκης, Μπάιλας

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Θεοφύλακτος Παχατουρίδης)Ηλιάδης, Βαρουξής, Δήμας, Μπαλλής, Καρατζάς, Καρφαρίδας, Σουλιόπουλος (93′ Μπαϊρακτάρης), Δημητρανόπουλος (82′ Δάρρας), Αλμπάνης, Καλογεράς, Μιχίλι.

πηγη sportcylades.gr

Ρεπορτάζ Κυριάκος Παντζαρίδης

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ
1
Εγκαίνια της έκθεσης -εικαστικό αφιέρωμα 2018: " Η Μύκονος μέσα από το βλέμμα των καλλιτεχνών. Από το μεσοπόλεμο έως το 1960."
2
O δήμαρχος Κωνσταντίνος Κουκάς, για το 1ο Mykonos Art Festival που εγκαινιάστηκε το περασμένο Σάββατο.
3
Ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Μιλτιάδης Ατζαμόγλου φωτογραφήθηκε μπροστά από το όνειρο της νεολαίας της Μυκόνου
4
Πρώτο στην κατάταξη στον παγκόσμιο αλλά και στον ελληνικό χάρτη το MykonosVoice με 18 χιλιάδες μ.ο μοναδικούς επισκέπτες κάθε μέρα